ΦΛΩΡΙΝΑ Ξεκίνησε το επιστημονικό συνέδριο: «Η Δυτική Μακεδονία στη δεκαετία 1940-1950»- Βίντεο,φώτο - ΡΑΔΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΡΑΔΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ: Ξεκίνησε το επιστημονικό συνέδριο: «Η Δυτική Μακεδονία στη δεκαετία 1940-1950»- Βίντεο,φώτο

.

.
  • Παρασκευή, 13 Οκτωβρίου 2017

    Ξεκίνησε το επιστημονικό συνέδριο: «Η Δυτική Μακεδονία στη δεκαετία 1940-1950»- Βίντεο,φώτο

    Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο «Επιστήμες της Αγωγής: Θεωρητικές, Ερευνητικές και Διδακτικές Προσεγγίσεις στην Ιστορία και στην Τοπική Ιστορία», του Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης της Παιδαγωγικής Σχολής του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, οργανώνει Επιστημονικό Συνέδριο με τίτλο «Η Δυτική Μακεδονία στη δεκαετία 1940-1950» ξεκίνησε σήμερα Παρασκευή  13 Οκτωβρίου 2017 στην Παιδαγωγική Σχολή Φλώρινας και θα κλείσει τις εργασίες του το Σαββάτο 14 Οκτωβρίου 2017.






    ΚΑΝΕ LIKE ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK! ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΑΜΕΣΑ



    Σκοπός του Συνεδρίου είναι η παρουσίαση καιε ρμηνευτική προσέγγιση ευρύτερων πτυχών της ιστορίας της Δυτικής Μακεδονίας της περιόδου 1940-1950, με βάση τα νέα διαθέσιμα αρχειακά και βιβλιογραφικά δεδομένα και το πολύπλευρο επιστημονικό έργο που έχει παραχθεί τα τελευταία χρόνια για τη συγκεκριμένη δεκαετία.


    Σοφία Ηλιάδου-Τάχου
    "Μετασχηματισμός των ταυτοτήτων των σλαβοφώνων της Δυτικής Μακεδονίας(1941 – 44):ο ρόλος των τοπικών ελίτ και η δυναμική της συγκυρίας"

    Ενδεικτικές θεματικές ενότητες του συνεδρίου είναι:

    Κατοχή
    Οι κατοχικές δυνάμεις: εγκατάσταση, οργάνωση, δράση
    Η τοπική αντιπροσώπευση της Ελληνικής Πολιτείας: Νομαρχίες, Δήμοι, Γραφείο Επισιτισμού, Χωροφυλακή, Ειδική Ασφάλεια
    Αντικατοχικές οργανώσεις: οργάνωση, δράση
    Συμμαχική Στρατιωτική Αποστολή: οργάνωση, δράση
    Τα προπολεμικά κόμματα, οι προπολεμικοί πολιτευτές και η στάση τους
    Εθνοτικές ομάδες: οργανώσεις, στάσεις
    Δοσιλογισμός: ένοπλος, άοπλος
    Ο Τύπος της κατοχής
    Εμφύλιες συγκρούσεις
    Οικονομία και κοινωνία: η καθημερινή ζωή στις πόλεις και στα χωριά
    Η εκπαίδευση στην πόλη και την επαρχία
    Απελευθέρωση
    Η περίοδος της «ΕΑΜοκρατίας»
    Τα «Δεκεμβριανά»: τοπικές προσλήψεις, στάσεις, αντιδράσεις
    Η «Συμφωνία της Βάρκιζας», η αποστράτευση των αντιστασιακών οργανώσεων, η έξοδος στο Μπούλκες
    Η περίοδος της «Λευκής Τρομοκρατίας»
    Η οργάνωση του αστικού πολιτικού κόσμου και η Αριστερά
    Η έντυπη αντιπαράθεση
    Οι εκλογές και το δημοψήφισμα
    Το Γ’ Ψήφισμα
    Εμφύλιος
    Ο Εθνικός Στρατός, η Χωροφυλακή, οι ΜΑΥ και ΜΑΔ
    Ο Δημοκρατικός Στρατός Ελλάδας, η Αριστερά
    Ο αστικός πολιτικός κόσμος
    Εθνοτικές ομάδες: στρατεύσεις, προσχωρήσεις
    Βρετανοί και Αμερικανοί: τοπικές αντιπροσωπεύσεις
    Οικονομία και κοινωνία: η πόλη και τα χωριά
    Οι «ανταρτόπληκτοι»
    Τα παιδιά στον Εμφύλιο
    Η δεκαετία του ’40-’50 στην Εκπαίδευση και την Τέχνη
    Η εκπαίδευση στην πόλη, την επαρχία και το «βουνό»
    Η κατοχή και ο εμφύλιος στην εκπαίδευση: από τη γενική στην τοπική ιστορία, εκπαιδευτικό υλικό, σχολικά εγχειρίδια, προφορική ιστορία και μνήμη, ιστορικό τοπίο και μνημεία, μνήμη και η διαχείρισή της.
    Διδακτικές προσεγγίσεις επίμαχων και τραυματικών ζητημάτων της Δυτικής Μακεδονίας: πείνα, αντίσταση, δοσιλογισμός, ολοκαυτώματα, οι εμφύλιες συγκρούσεις, η μάχη της Φλώρινας
    Το επίκαιρο γεγονός στην καλλιτεχνική παραγωγή τη δεκαετία ‘40-’50. Η αναπαράσταση των γεγονότων της κατοχής και του εμφυλίου στις εικαστικές τέχνες, τη λογοτεχνία και τον κινηματογράφο. Ο ρόλος της φωτογραφίας στην τεκμηρίωση της καθημερινής ζωής και του πολέμου. Η πρόσληψη και η λειτουργία της τέχνης στο κέντρο και την περιφέρεια. Διαχείριση της μνήμης και καλλιτεχνική δημιουργία.
    Κατάθεση προτάσεων για εισηγήσεις.

    Το αυριανό πρόγραμμα
    Σάββατο 14 Οκτωβρίου, 10:30
    -12:30 5
    η
    παράλληλη συνεδρία

    ΑΙΘΟΥΣΑ
     A3
    Μνήμη–Λήθη–Αφηγήσεις–Αναπαραστάσεις

    Προεδρείο: Παύλος Ιωάννου, Γιώργος Κόκκινος, Δημήτρης Μαυροσκούφης
    10:30-10:50

    Κώστας Παυλός, Νίκος Μανώλας,
    Προσεγγίζοντας σχήματα μνήμης της Κατοχής: το μπλόκο των SS στην Αιανή του '44

    10:50-11:10

    Γεωργία Κηπουροπούλου,
    Η συμμετοχή των γυναικών της Φλώρινας στην Εθνική Αντίσταση 1941 –

    1944:η εικόνα του εαυτού μέσα από τις αφηγήσεις 21 γυναικών

    11:10-11:30

     Μύρια Κωνσταντινίδου,
    Η Κλειώ φωτογραφήθηκε στο Βίτσι;: ή οπτικές αναπαραστάσεις της Δυτικής Μακεδονίας του 1940 –

    50 που (δεν) επιλέχθηκαν να τοποθετηθούν στα σχολικά εγχειρίδια Ιστορίας της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης

    11:30-11:50
    Γιώργος

     Λιόλιος
    ,
    "Θολό ποτάμι": η εξόντωση των Εβραίων της Φλώρινας μέσα από τεκμήρια και αρχειακές πηγές

    11:50-12:30
    Συζήτηση

    12:30-14:00
    ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ –

    ΕΛΑΦΡΥ ΓΕΥΜΑ


    Σάββατο 14 Οκτωβρίου, 1
    4:00-15:30 6
    η
    παράλληλη συνεδρία

    ΑΙΘΟΥΣΑ Αμφιθέατρο

    Απελευθέρωση
    -
    Εμφύλιος

    Προεδρείο:Βλάσης Βλασίδης, Κωνσταντίνα Βαϊρινού,

    Πέτρος Παπαπολυβίου
     14:00-14:20

    Στέφανος Πουγαρίδης, Χρυσή Αραμπατζή,
    Οι πολιτικές διεργασίες στο νομό Φλώρινας στις εκλογές της 31ης

    Μαρτίου 1946

    14:20-14:40
    Παναγιώτης Κουστένης, Ελισάβετ Τσιδεμιάδου,
    Η μεταπολεμική επιρροή του ΕΑΜ στη Δυτική Μακεδονία, μέσα από την Αποχή στις εκλογές του
    1946
    14:40-15:00
     Μαριάννα Γραφάκου,

    Δημήτρης Δούκας,

    Η αιφνιδιαστική επίθεση στον προσφυγικό Συνοικισμό των Κιουταχειωτών

    15:00-15:30
    Συζήτηση

    Σάββατο 14 Οκτωβρίου, 1
    4:00-15:30 6
    η παράλληλη συνεδρία

    ΑΙΘΟΥΣΑ A3

    Μνήμη–Λήθη–Αφηγήσεις–Αναπαραστάσεις

    Προεδρείο: Ανδρέας Ανδρέου,

     Άννα Πολατίδου, Παναγιώτης Κιμουρτζής
     14:00-14:20

    Πέτρος

    Σκυθιώτης,
    Αντιμαχόμενες αφηγήσεις δρώντων στη Δυτική Μακεδονία για τη δεκαετία του '40: κριτική σύγκριση των βιβλίων του Ν. Κέντρου και του Σ.Κ. Γώγου και οι ιδεολογικές τους προεκτάσεις
     14:20-14:40

     Αλέξανδρος Μπαζούκης,
     Όταν οι άκαπνοι δανδήδες της Αθήνας (και επίδοξοι συγγραφείς) ανέβαιναν στο Βουνό: ιστορικές και λογοτεχνικές μαρτυρίες για

    τις εμπειρίες αστών νέων στο αντάρτικο κατά την περίοδο της Κατοχής

    14:40-15:00

    Κυπαρίσσης Μάριος Μώρος,
    Το Χρονικό της Μεγάλης Νύχτας (1999) του Μιχάλη Παπακωνσταντίνου. Παρακειμενικές θέσεις για τη μνήμη, τη λήθη και την αφήγηση μιας ταραγμένης δεκαετίας

    15:00-15:30

    Συζήτηση
    Σάββατο 14 Οκτωβρίου, 1
    4:00-15:30 6
    η
    παράλληλη συνεδρία

    ΑΙΘΟΥΣΑ A2
    Κράτος και Εθνική

    Αντίσταση

    Προεδρείο:

    Σοφία Ηλιάδου,

     Όλγα Μούσιου,

    Ιάκωβος Μιχαηλίδης
     14:00-14:20

    Γεώργιος Σακαγιάννης,
    Ηθικές Αμοιβές Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης 1948
    -
    1985 όπως αυτές κοινοποιούνται από το Υπουργείο Στρατιωτικών



    14:20-14:40
    Πανωραία Γιαννούλη,
    Αυτοβιογραφίες του Χριστόπουλου για την Εθνική Αντίσταση στη Φλώρινα(1941 –

    44) και ο Εμφύλιος Πόλεμος στη Φλώρινα(1946
    -1949)
    14:40-15:00
     Μαρία Κουτσιούκη,
    Η κατανομή χορήγησης συντάξεων του Εμφυλίου Πολέμου μέσα από το Αρχείο της Νομαρχίας Φλώρινας

    15:00-15:30

    Συζήτηση
    Σάββατο 14 Οκτωβρίου,
    15:30-17:00
    7η παράλληλη συνεδρία

    ΑΙΘΟΥΣΑ
     A2
    Δημοκρατικός


    Εθνικός Στρατός

    Προεδρείο:Στράτος Δορδανάς, Αναστάσιος Μπατμάς, Πέτρος Παπαπολυβίου
     15:30-15:50

    Πέτρος Παπαπολυβίου,
    Η επίσκεψη του Μητροπολίτη Κιτίου Μακαρίου στη Φλώρινα και στην περιοχή Πρεσπών τον Σεπτέμβριο του 1949: τελετή λήξης εποχής και παραλαβή της σκυτάλης

    15:50-16:10

     Ανέστης Ανέστης,
    Η δράση του Εθνικού Στρατού της Εθνοφυλακής –

    ΜΑΥ ΜΑΔ στο Νομό Φλώρινας την περίοδο 1945 –
     1949
    16:10-16:30

    Ελπίδα Πολυδωροπούλου,
    Ιστορικό στρατιωτικών νεκροταφείων πόλεως Φλώρινας
     16:30-17:00

    Συζήτηση

    Σάββατο 14 Οκτωβρίου,
    15:30-17:00
    7η παράλληλη συνεδρία

    ΙΘΟΥΣΑ
     A3
    Ιστορία της Εκπαίδευσης

    Προεδρείο: Παναγιώτης Κιμουρτζής, Στέλλα Κασίδου, Νίκος Ταμουτσέλης
     15:30-15:50

    Στέλλα Κασίδου,
    Αρχείο δημοτικού σχολείου Νυμφαίου(1940
    -
    1960): εκπαιδευτικές συνιστώσες και κοινωνικοοικονομικές παράμετροι

    15:50-16:10

     Αθανασία Κατσαδήμου,
    H εκπαίδευση κατά την περίοδο της Κατοχής στην περιοχή της Δυτικής Μακεδονίας

    16:10-16:30

    Σοφία Σελεμίδου,
    Η Λειτουργία της Εκπαίδευσης στη Δυτική Μακεδονία την Περίοδο 1940
    -
    1950: Η Περίπτωση του Επιθεωρητή Καστοριάς Κ. Μπέντα

    16:30-17:00

    Συζήτηση
    Σάββατο 14 Οκτωβρίου, 1
    7:00-18
    :00 3η ΟΛΟΜΕΛΕΙΑ –

    Στρογγυλό Τραπέζι

    Συντονίζουν: Παναγιώτης Κιμουρτζής, Δημήτρης Μαυροσκούφης, Ιάκωβος Μιχαηλίδης